FAQ/cs

From OnlineGamesNetWiki
< FAQ
Jump to: navigation, search


Obecné věci

Co je to vlastně IRC?

IRC (Internet Relay Chat) je program, který ti umožňuje komunikovat s jinými lidmi. Ale není to uplně běžný chat, jak si nejspíše myslíš. Tento chat je mnohem komplexnější a složitější, než normální chat. K IRC se můžeš připojit přes jakýkoli program, který dokáže otevřít socket. Takže se mohou připojit i boti, ať už jsou napsáni v jakémkoli skriptovacím jazyce (možné je i PHP).

Na čem je IRC založeno? (Ident)

Jako normální uživatel nebudeš potřebovat moc věcí, aby ses mohl připojit k severu. Potřebuješ pouze svoji přezdívku, e-mail a skutečné jméno, se kterými se můžeš připojit k jakékoli IRC síti. Ale jsou zde určité podmínky. Například: Tvůj nick nesmí obsahovat žádné zvláštní znaky, jako ?/&%§!@$ a také ne :, protože sehrává důležitou roli na IRC. Pokud by tvůj nick začínal : , tak by byl server zmatený. Také tvůj e-mail se neodesílá celý, ani nemusí být ve správném tvaru. Pouze první část (např. z "bla@blubb" pouze "bla") je použita jako Ident. Co přesně to znamená si vysvětlíme později. Takže tady jsou určitá omezení:

  • Ident, který jsi zadal, bude použit pouze v případě, že není nainstalován. Pokud je Ident nainstalován, pak nemusíš následujícím pravidlům věnovat pozornost.
  • Ident musí obsahovat minimálně jeden znak abecedy (A-Z nebo a-z)
  • Je povolen pouze jeden ze speciálních znaků - . a _ . Druhý může být použit, pokud nejdou po sobě. Žádné z těchto znaků nemohou být použity na začátku nebo na konci identu.
  • Pokud ident obsahuje velká i malá písmena, tak první písmeno musí být velké. Druhé velké písmeno už může být kdekoli.
  • Třetí velké písmeno je povoleno pouze v případě, pokud jsou všechny 3 velké písmena na začátku identu nebo druhé je odděleno nějakým speciálním znakem (.-_).
  • Kdekoli můžeš použít numerický znak. Druhý znak je povolen pouze v případě, pokud je jeden z nich na začátku nebo na konci.

Identy s malými písmeny abecedy jsou bezpečné.

Skutečné jméno nemusí být správné a může obsahovat cokoli, co je dostupné. Máme zde také host, který je generován automaticky - obvykle obsahuje tvou IP nebo DNS. Maska hostu je specifikována, jako nick!ident@host . Toto je důležité např. pro banování (mode +b). Poznámka: Pokud jsi připojen na IRC, tak můžeš změnit nick, ale ident a email změnit nelze, dokud se neodpojíš. Ale jsou možné fakehosty nebo fakeidenty. Fakeidenty ale nejsou na OnlineGamesNet dostupné. Fakehost je pro normální uživatele pouze jako "účet.user.OnlineGamesNet". Pro členy teýmu se hosty odvíjí od jejich postavení.

Aby ses mohl připojit k IRC, tak obvykle nepotřebuješ moc znalostí. Na IRC jsou 2 různé cesty, jak komunikovat s ostatními uživateli. První metoda je: Rovnou s uživatelem. Pošleš mu přímo soukromou zprávu a pouze on/ona jí obdrží. Druhou možností je komunikace skrze kanály. Do jednoho kanálu se mohou připojit více jak 2 uživatelé. A všechny zprávy, které jsou sem zaslané, obdrží všichni uživatelé, kteří v tomto kanále jsou. První možnost je PRIVMSG. Je to normální zpráva, kterou odešleš k jejímu cíli. Pokud je něco špatně (např. nick neexistuje), tak budeš upozorněn. Druhou možností je NOTICE. Pokud zde něco nefunguje, tak nedostaneš chybovou zprávu, jako u PRIVMSG.

Nyní jsem na IRC. Co teď?

Pokud jsi připojen na IRC, tak můžeš dělat mnoho věcí. Ale měl by ses nejdříve seznámit s některými příkazy . Přehled nejdůležitějších příkazů a jejich funkce nalezneš ZDE.


Jací lidé jsou na IRC?

Samozřejmě zde jsou normální uživatelé, jako jsi ty. Hledají pouze lidi, se kterými by si mohli povídat. Dále je zde podpora. Tito uživatelé ti pomohou s IRC. Pokud máš jakoukoli otázku, navštiv kanál #help na OnlineGamesNet. Zde se ti té pomoci dostane. A nakonec jsou zde lidé, kteří spravují server. Tito lidé jsou nazýváni IRC operátoři. Mají různá speciální práva (např. mohou odpojit uživatele od serveru - "zabít" ho) anebo ho zabanovat pro celou síť na delší čas. Ale obvykle opravují chyby na serveru a starají se o to, aby vše šlapalo tak, jak má. Včetně odstraňování obtěžujících uživatelů.


Bylo by skvélé být IRC operátorem - mohu se jím stát?

Krátká otázka - jednoduchá odpověď: NE. IRC OP jsou lidé se spoustou zkušeností. Včetně práce na serverech a kontaktu s uživateli. Většina lidí, kteří se těmito operátory chtějí stát, nemají daleko tolik zkušeností. A pokud mají, tak stejné neudělujeme status IRC operátora člověku, kterému nevěříme. A obecně platí, že nedáváme operátora tomu, kdo o něj prosí. Čím častěji o něj budeš žádat, tím máš menší šance, že ho získáš. Pokud opravdu chceš být IRC operátor, tak si založ vlastní sever.


Dobře, pokud nemůžu být IRC OP, můžu se stát pomocníkem?

To je v některých případech možné. Můžeš si zde podat přihlášku. Ale jako pomocník budeš potřebovat dobrou znalost IRC a taky musíš něco vědět o službách SRVX, které jsou používané na OnlineGamesNet.

SRVX? To je co?

Služby SRVX jsou někteří boti, kteří ti na IRC ulehčují život. Jedna z jejich výhod je, že registrovaný kanál ti nikdo nemůže převzít (overtake).


Co bych měl udělat, pokud mám další otázky?

Stačí navštívit kanál #help a my se ti pokusíme pomoci.


Tip: V tomto textu jsou některé linky. Pokud jsou uvedené příkazy, tak vám link pomůže tento příkaz najít.