FAQ/fa

From OnlineGamesNetWiki
< FAQ
Jump to: navigation, search

موضوعات کلی

IRC چیست؟

IRC (مخفف Internet Relay Chat) برنامه ای است که امکان برقراری ارتباط با دیگر افراد را فراهم می کند. ولی این برنامه مانند آنچه تمام افراد تصور می کنند نیست. این برنامه چت بسیار پیچیده تر از یک برنامه ساده می باشد، بصورتیکه این امکان را بوجود می آورد تا هر برنامه ارتباطی قادر به اتصال به IRC باشد. در نتیجه روبات ها (با هر زبان برنامه نویسی نوشته شوند مانند php) نیز می توانند به سرور IRC متصل شوند.

IRC بر چه اساسی ساخته شده است؟ (Ident)

شما بعنوان یک یوزر معمولی متوجه اتصالات به سرور نخواهید شد. شما برای اتصال به هر شبکه IRC تنها نیاز به یک نام مستعار، یک ایمیل و یک نام واقعی دارید. اما محدودیت هایی نیز وجود دارد. بعنوان مثال: نام مستعار شما نمی تواند شامل کاراکترهای خاص باشد. در نتیجه کاراکترهایی مانند ?/&%§!@$ و همچنین کاراکتر : بدلیل اهمیتی که در IRC دارد، قابل استفاده نمی باشند. درصورتیکه نام مستعاری با : شروع شود سرور ممکن است دچار اختلال گردد. تمام قسمت های ایمیل شما به سرور ارسال نمی گردد، حتی نیازی نیست این ایمیل واقعی باشد. فقط قسمت اول ایمیل (بعنوان مثال در ایمیل "bla@blubb" فقط "bla") بعنوان Ident ارسال می شود. در مورد Ident بعدا توضیح داده خواهد شد. همچنین محدودیت های دیگری نیز وجود دارد:

  • ident که شما وارد می کنید تنها زمانی استفاده می شود که این مورد در برنامه شما نصب نشده باشد. درصورتیکه ident در برنامه شما نصب باشد نیازی به وارد کردن دستی آن نیست.
  • ident باید حداقل شامل یک کاراکتر حرفی باشد (A تا Z و یا a تا z)
  • فقط یکی از کاراکترهای خاص - و . و _ قابل استفاده است. کاراکتر دوم درصورتی قابل استفاده است که بعد از کاراکتر خاص قبل نباشد. هیچکدام از این کاراکترها در ابتدای ident قرار نمی گیرند.
  • در صورتیکه ident شامل حروف بزرگ و کوچک باشد، کاراکتر اول باید حرف بزرگ باشد. حرف بزرگ بعدی می تواند در هر جای ident قرار بگیرند.
  • حرف بزرگ سوم تنها در صورتی قابل استفاده است که تمام سه حرف بزرگ در ابتدای ident باشند یا حرف دوم توسط یک کاراکتر خاص (- یا . یا _) جدا شده باشد.
  • اعداد در هر جای ident قابل استفاده هستند. عدد دوم تنها در صورتی قابل استفاده است که یکی از اعداد در ابتدا یا انتهای ident باشد.

Ident ها با حروف کوچک بهتر هستند و استفاده از آن ها پیشنهاد می شود.

نام واقعی نیز حتما نباید نام واقعی شما باشد و می تواند شامل هر حرفی یا عددی باشد. همچنین قسمتی به نام هاست وجود دارد که بطور خودکار ایجاد می شود. (معمولا آیپی یا DNS شما می باشد) الگوی هاست بصورت nick!ident@host تعریف می شود. این الگو کاربرد زیادی دارد (مانند حالت b+). توجه: زمانی که به سرور متصل هستید تنها می توانید نام مستعار خود را تغییر دهید و ident و هاست در هنگام متصل بودن به IRC قابل تغییر نیستند. اما استثناء هایی مانند identهای جعلی و یا هاست های جعلی وجود دارد. identهای جعلی در شبکه OnlineGamesNet وجود ندارند. همچنین هاست جعلی برای یوزرهای معمولی بصورت "account.user.OGameNet" خواهد بود. این هاست جعلی برای اعضای تیم ها به صورت هایی دیگر است.

بطور معمول شما برای اتصال به IRC کار خاصی نباید انجام بدهید. در IRC دو راه برای برقراری ارتباط با دیگران وجود دارد. راه اول: ارتباط مستقیم با یوزر. شما پیغامی را مستقیما به یک یوزر می فرستید و فقط آن شخص پیغام را دریافت می کند. را دوم استفاده از چنل ها است. افراد می توانند به چنل وارد شوند و پیغام های فرستاده شده در چنل توسط تمام افراد حاضر در آن قابل رویت است. برای این کار باید از دستور PRIVMSG استفاده کرد. این یک پیغام ساده به مقصد است. در صورتیکه مشکلی وجود داشته باشد (بعنوان مثال نام مستعار مقصد وجود نداشته باشد) شما از آن با خبر می شوید. همچنین می توان از NOTICE یا توجه استفاده کرد. در این حالت بر خلاف PRIVMSG شما هیچ پیغام خطایی دریافت نخواهید کرد.

اکنون من در IRC هستم. قدم بعدی چیست؟

پس از اینکه به IRC متصل شدید کارهای زیادی می توانید انجام دهید. اما در ابتدا باید با برخی دستورات آشنا شوید. شما خلاصه ای از دستورات مهم را در اینجا خواهید یافت.


چه افرادی در IRC حضور دارند؟

مسلما افراد معمولی مانند شما در IRC وجود دارند. آن ها تنها منتظر کسی هستند تا با آن شخص گفتگو کنند. بعد از آن ها پشتیبان ها هستند. این افراد به شما در IRC کمک می کنند. هر زمان که سوالی داشتید می توانید به چنل help# در شبکه OnlineGamesNet مراجعه کنید. در آنجا به شما کمک خواهد شد. و همچنین افرادی نیز حضور دارند که سرور را مدیریت می کنند. این افراد اپراتورهای IRC نامیده می شوند. آن ها اختیارات ویژه ای دارند (بعنوان مثال می توانند شخصی را از سرور دیسکانکت کنند (kill) یا آن شخص را در شبکه توقیف کنند). اما وظیفه اصلی آن ها برطرف کردن مشکلات شبکه می باشد. همچنین حذف کردن یوزرهای مزاحم.


اپراتور IRC بودن امتیاز ویژه ای است. آیا من می توانم یک اپراتور باشم؟

پاسخ آسان و کوتاه "خیر" است. اپراتورها افرادی با تجربه بسیار زیاد می باشند. شامل سابقه کار با سرورها و ارتباط با یوزرها. اکثر افرادی که علاقه مند اپراتور شدن هستند تجربه کافی را ندارند. حتی در صورتیکه با تجربه باشند، ما این امتیاز را اگر به آن شخص اعتماد نداشته باشیم در اختیارش نمی گذاریم. و بطور کلی ما فردی را که برای اپراتور شدن التماس کند، اپراتور نخواهیم کرد. هر چه بیشتر درخواست کنید شانس شما کمتر خواهد شد. اگر واقعا تمایل دارید یک اپراتور IRC باشید می توانید خودتان یک سرور را راه اندازی کنید.


حال که اپراتور شدن غیر ممکن است، آیا می توانم یک پشتیبان باشم؟

این در برخی موارد امکان پذیر است. شما می توانید در اینجا درخواست بدهید. اما بعنوان یک پشتیبان نیز باید اطلاعات خوبی در زمینه IRC و سرویس های SRVX که در شبکه OnlineGamesNet استفاده می شوند داشته باشید.

SRVX چیست؟

سرویس های SRVX روبات هایی هستند که کار شما را در IRC راحت می کنند. مثلا شما می توانید توسط آن ها از تصاحب چنل خود بوسیله افراد دیگر جلوگیری کنید.


در صورت داشتن سوالات بیشتر باید چکار کنم؟

به چنل help# مراجعه کنید و در آنجا به شما کمک خواهد شد.


راهنما: در این متن لینک هایی قرار دارند. اگر در آینده این لینک ها را مشاهده کردید می توانید با کلیک کردن بر روی آن ها اطلاعات بیشتری در مورد موضوع بحث شده بدست آورید.