FAQ/pl

From OnlineGamesNetWiki
< FAQ
Jump to: navigation, search

Ogólne informacje

Co to jest IRC?

IRC (Internet Relay Chat) jest programem który pozwala na komunikację z ludzmi. Ale to nie jest dziecinny chat. Jest dużo bardziej złożony od normalnego Chata. Tak jak tamten potrzebuje programu który połączy się do IRC. Także boty mogą się łączyć w jakimkolwiek języku skryptów(nawet PHP jest możliwe).

Na czym opiera się IRC? (Ident)

Pewnie nie zauważasz ale łączysz się do servera jako zwykły użytkownik. Potrzebujesz swojego nick'a , e-mail'a i realname żeby się połączyć do sieci. Ale jest tam ograniczenie np. twój nick nie może zawierać wszystkich znaków specjalnych. Żadnych znaków typu ?/&%§!@$: z powodu ważnej roli w IRC. Jeśli nick będzie zaczynał sie od : serwer może zacząć mieszać. Twój e-mail nie musi być poprawny i nie musi być pełny. Tylko pierwsza część (np. z bla@blubb tylko bla) będzie wysyłana jako ident. Dokładniej zostanie to opisane później. Jednak tam też są ograniczenia:

  • Ident który podałeś zostanie użyty tylko wtedy gdy identd nie jest zainstalowany. Jeśli jest zainstalowany nie musisz uważać na poniższe reguły.
  • W idencie musi być co najmniej jedna litera (A-Z albo a-z)
  • Jedynymi znakami specjalnymi są - . i _ Mogą być w sumie użyte też raz. Kolejny może zostać użyty jeśli nie znajdują się obok siebie.Żaden znak specjalny nie może znajdować się na początku albo na końcu ident'a.
  • W idencie składającym się zarówno z małych jak i dużych liter pierwsza litera musi być duża. Kolejna duża litera może się znajdować w dowolnym miejscu.
  • Trzecia duża litera może się pojawić tylko wtedy gdy wszystkie trzy litery znajdują się na początku identa lub trzecia duża litera jest oddzielona(poprzez znak specjalny - . i _ ).
  • Na każdym miejscu może stać rząd cyfr. Kolejny jest dozwolony jeśli jedna z rzędu stoi na początku lub na końcu.

Ident z małymi znakami alfabetycznymi jest bezpieczny.

Realname nie musi byc prawdziwy i może zawierać wszystko co jest możliwe. Może automatycznie generować twój IP albo DNS. Hostmask'a jest specyficzna - nick!ident@host. Jest to ważne np. dla trybu +b Zauważ: Dopóki nie jesteś połączony do IRC możesz zmienić swój nick ident i host. Masz możliwość użycia Fakehosta albo Fakeident. Fakeident nie jest dostępny dla OnlineGamesNet. Fakehost to "konto.user.OGamenet".Dla osób z teamu może być zmodyfikowana hostmask'a.

Normalnie nie musisz dużo robić żeby połączyć się z IRC. Na IRC są dwa sposoby komunikacji z ludźmi : bezpośrednio do użytkownika. Wysyłasz wiadomość bezpośrednio do użytkownika i tylko on/ona otrzymuje wiadomość. Druga metoda to wiadomości na kanale. Wtedy wszyscy użytkownicy mogą czytać i odpowiadać na wiadomości. Pierwszy sposób to PRIVMSG. Jest to zwykła wiadomość wysłana do celu. Jeśli coś będzie źle (np. nick nie jest dostępny) będziesz o tym powiadomiony. Drugi sposób to NOTICE jednak nie dostaniesz komunikatu o błędzie jak w PRIVMSG jeśli coś będzie źle.

Jestem na IRC - Co teraz?

Jeśli jesteś połączony możesz robić wiele rzeczy. Powinieneś zapoznać się najpierw z komendami. Listę najbardziej ważnych komend z ich funkcjami znajdziesz TUTAJ

Jaki rodzaj ludzi siedzi na IRC?

Oczywiście siedzą normalni użytkownicy tacy jak ty. To są ludzie do rozmowy i do niczego więcej. Są też supporterzy. Oni pomagają z IRC. Jeśli masz problem albo jakieś pytanie to możesz wejść na kanał #help w sieci OnlineGamesNet. Oni ci pomogą. Są tam też ludzie zarządzający serverem. Tych ludzi nazywa się IRC Operator'ami. Mogą na przykład rozłączyć użytkownika("kill")albo dać zakaz wejścia na sieć na dłuższy czas. Są oni odpowiedzialni za niepowdzenia serwera i opiekę by wszystko działo się dobrze, z usuwaniem użytkownika włącznie.

Bycie IRC OP'em jest świetne - czy mogę być jednym z nich?

Krótkie pytanie - łatwa odpowiedz : NIE IRC OP'i muszą mieć duże doświadczenie z pracy z serwerem i w kontaktach z użytkownikami. Większość ludzi którzy chcą zostać IRC OP'ami nie są doświadczeni. Nawet jeśli by mieli doświadczenie to nie damy IRC OP'a komuś do kogo nie mamy zaufania. W ogóle nie dajemy Operatora komuś nawet jeśli o to poprosi. Jeśli bardzo często będziesz nas o to pytać twoja szansa będzie jeszcze niższa. Jeśli naprawdę chcesz być IRC OP'em musiałbyś stworzyć własną sieć.

Ok jeśli nie mogę zostać IRC OP'em - mogę zostać supporterem?

To jest możliwe. Możesz złożyć swoje podanie [tutaj]. Ale żeby być supporterem potrzebujesz dobrej wiedzy o IRC i serwisach SRVX które używamy na sieci OnlineGamesNet.

SRVX? Co to jest?

SRVX Services to boty które ułatwiają życie na IRC dla ciebie.

Co powinienem zrobić jeśli mam dalsze pytania? Wejść na kanał #help i pytać. Postaramy ci się pomóc.