FAQ/sk

From OnlineGamesNetWiki
< FAQ
Jump to: navigation, search


Všeobecné veci

Čo je to IRC?

IRC (Internet Relay Chat) je program na komunikáciu s ostatnými ľuďmi. Ale nemysli na normálny Chat. Tento Chat je ovela zložitejši ako normálny Chat. Takže je možné, že každý program, ktorý dokáže otvoriť soket je tiež schopný sa pripojiť k IRC. Takže aj boti, nech už sú napísaní v akomkoľvek skriptovacom jazyku.

Na čom je IRC postavené? (Ident)

Ako normálny používateľ nepotrebuješ veľa k pripojeniu ku serveru. Potrebuješ len nick, e-mail a realname a môžeš sa pripojit k serveru skadiaľkolvek. Ale aj toto má svoje podmienky. Napríklad: Tvoj nick nemôže obsahovať všetky špeciálne znaky. Takže znaky, ako ?/&%§!@$ a hlavne znak : (dvojbodka) kvôli jeho významnej úlohe v IRC sú nedostupné. Ak by sa nick začal : , server by bol zmätený. Tiež tvoj mail nebude poslaný, ak nebude v správnej forme. Počíta sa len prvý zavináč (napr.: z "bla@blubb" len "bla") bude poslaný ako Ident. Čo to je, o tom pozdejšie. Tiež sú dajaké obmedzenia, ako:

  • Ident, ktorý zadáš, môže byť použitý, len ak nie je nainštalovaný. Ak je Ident nainštalovaný, nemusíš dodržiavať nasledujúce pravidlá.
  • Ident musí obsahovať aspoň jeden abecedný znak (A-Z alebo a-z).
  • Len jeden z týchto špeciálnych znakov môže byť použitý -(pomlčka) .(bodka) a _(podčiarknutie) . Druhý môže byť použitý len v prípade, ak tieto znaky nie sú za sebou. Samozrejme tieto znaky nemôžu byť použité na začiatku a konci Identu.
  • Ak Ident obsahuje velké a malé písmená, prvé písmeno musí byť veľké. Druhé veľké písmeno už môze byť hocikde.
  • A third capital character is only allowed if all three capital characters are at the beginning of the ident or the second is seperated by a special character (.-_).
  • At every position a numerical order can be used. A second numerical order is allowed if one of the two orders is at the beginning or the end.

Ident s malými písmenami je najspolahlivejší.

RealName nemusí byť pravdiví, a môže obsahovať čokoľvek, čo je možné. Potom je tu host, ktorý sa generuje automaticky, a obsahuje tvoju IP alebo DNS. Hostmask je špecifikovaný ako nick!ident@host . Ten je dôležitý pri niektorých príkazoch, ako napríklad pri banoch atď. Počas pripojení k IRC si môžeš zmeniť svoj nick, ale nemôžeš zmeniť svoj ident a host, ten sa zmení až po reconnecte[1]. Existujú však možnosti, ako FakeIdent a FakeHost. FakeIdent na OGN nie je podporovaný. Fakehost je pre normálnych používateľov len vo forme nick!ident@účet.user.OGameNet . Pre členov teamov je možnosť zmeny fakehostu podla ich postavenia v teamu.

Normálne však na to, aby si sa pripojil k IRC, nepotrebuješ veľké znalosti a hodiny sa babrať s nastavením. Po pripojení k IRC máš na výber z dvoch možností komunikovania s ľuďmi. Prvá možnosť je písať priamo používateľovi (súkromná správa). Ak pošleš správu, vidí ju len ten, komu ju posielaš, nikto iný. Druhá možnosť je prostredníctvom kanálov. V jednej miestnosti, kde môžu byť pripojení viacerí, ako dvaja, správy, ktoré posielaš, vidia všetci, a tiež na ňu môže odpovedať hocikto. (podobné ako na Pokece "plocha/sklo") Prvá možnosť sa volá PRIVMSG. Ak napríklad nick neexistuje, budeš upozornení. Druhá možnosť je NOTICE. Tu nedostaneš oznámenie, ako pri PRIVMSG, ak nick neexistuje apod..

Už som na IRC - Čo teraz?

Ak si pripojený k IRC, môžeš robiť vela vecí. Najprv by si sa však mal zoznámiť s najdôležitejšími príkazmi. Ich krátky zoznam nájdeš tu.


Aký ludia sú na IRC?

Samozrejme sú tu normálny ľudia, ako ty. Títo komunikujú s ostatnými, sebe podpbnými používateľmi. Potom sú tu pomocníci(supporteri). Títo ľudia ti pomôžu s hocičím, čo sa týka IRC. Kedykoľvek budeš mať otázky, stači sa pripojiť do miestnosti #help. Tu vám pomôže každý, kto bude vedieť odpoveď na tvoju otázku. A samozrejme sú tu ľudia, ktorý spravujú server. Títo ľudia sa volajú IRC Operátori(IRC Op). Majú niekoľko špeciálnych možností, napríklad môžu odpojiť užívatela od serveru ("zabiť" ho) alebo ho zabanovať na celom serveri na určitý čas. Ale hlavne sú zodpovedný za opravu porúch na sieti a pre to, aby všetko bežalo tak, ako má. Vrátane odstránenia používateľov, ak je to potrebné.


IRC Op-om je byť iste skvelé - môžem sa ním stať?

Jednoduchá otázka - jednoduchá odpoveď: NIE. IRC Opi sú ľudia s mnohými skúsenosťami. Vrátane práce so servermi a kontaktu s používateľmi. Veľa ľudí, ktorí sa chcú stať IRC Opmi, nie sú tak skúsení. A i tak, nebudeme mu/jej dávať operátorské práva, ak mu/jej nebudeme veriť. A vôbec nebudeme dávať práva operátora tomu, kto oň bude prosíkať. Čím viac sa na to budeš pýtať, tým menšia je tvoja šanca. Ak naozaj chceš byť IRC Op, spusti si vlastný server.


Dobre, ak nemôžem byť IRC Op, môžem byť supporter?

Mohlo by to byť možné v niektorých prípadoch. Môžeš podať prihlášku na tejto adrese. Ale ako supporter musíte mať dobré znalosti s IRC a s SVRX, ktorá beží na sieti OnlineGamesNet.

SRVX? Čo to je?

SRVX služba pozostáva z viacero botov, ktorý ti ulahčia život na IRC. Jedna z ich funkcií je tá, že nad registrovaným kanálom nemožno prevziať moc (take over).


Čo, ak mám dalšie otázky?

Stačí sa pripojiť do miestnosti #help a my sa ti pokúsime pomôcť.

Poznámky

^[1] reconnect - odpojenie a znovupripojenie k sieti